Pad otkupne cijene mlijeka
Prijedorski farmeri nemaju primjedbe na premije za mlijeko, ali problemi dolaze sa druge strane. Naime, pad otkupne cijene mlijeka farmerima kvari planove. Zbog promjena na evropskom tržištu i nemogućnosti izvoza u Rusiju, kažu, mlijeko iz evropskih zemalja dolazi na naše tržište i obara cijene domaćim proizvođačima. Nisu zadovoljni zaštitom domaće proizvodnje.
Ljuban Baltić iz Trnopolja koji je naslijedio svoga oca, a sin nasleđuje njega u farmerskom poslu, živi od svoje male farme sa 23 muzna grla. Smatra da uvoz mlijeka iz drugih zemalja automatski obara otkupnu cijenu domaćeg.
“Sad je, na moju količinu, negdje oko šezdeset pfeninga bez premije, koja iznosi negdje oko trideset pfeninga. Mi ne tražimo neko veliko uvećanje, mi smo zadovoljni samo da ne ide dolje. A nadležni najavljuju da će otkupna cijena mlijeka padati.” kaže Ljuban Baltić.
Mljekari nezadovoljni, jer kažu da domaća proizvodnja nije zaštićena. A njihove kolege u okruženju i Evropi imaju brojne podsticaje.
“Evropske zemlje svojim proizvođačima daju brojne podsticaje, pa oni svoje mlijeko mogu davati po nižim cijenama. Mi, međutim, to nemamo. U ovako teškoj situaciji imamo ogromne gubitke, cijena mlijeka ide dolje i pitanje je šta će sa nama biti.” rekao je Zoran Karajica, takođe mljekar iz Trnopolja.
Na području Prijedora 1 100 poljoprivrednika bavi se proizvodnjom mlijeka. Uglavnom su to male farme, osim farme Arifagić koja broji 520 grla i mjesečno isporučuje 60 000 litara mlijeka.” Za naše mljekarsvto mi se, ipak, moramo držati evropskog koncepta, a to su farme do stotinjak grla, koje su oslonjene na porodična domaćinstva.” rekao je Vladimir Usorac, predsjednik poljoprivrednih proizvođača mljekara RS.
Otkupljene količine iz godine u godinu variraju, a otkup obavljaju četiri mljekare iz Republike Srpske i Federacije BIH.
Izvor: RTRS