Elektrotehnička škola treća na Nasinom takmičenju
Da je prijedorska Elektrotehnička škola rasadnik talenata, potvrdilo je nedavno Nasino takmičenje u pravljenju aplikacija o svemiru, koje je održano u Parizu. U konkurenciji 15 timova i 70 takmičara iz više zemalja, učenici 4. razreda ove škole zauzeli su treće mjesto sa aplikacijom “Orbitoskop”.
“To je aplikacija koja locira objekte u okolini Zemlje. Aplikacija je osmišljena da pravi maketu solarnog sistema i da prikaže Zemlju, prateće objekte i ostale planete. Mi smo aplikaciji dodali multimedijalni sadržaj, gdje smo opisali svaku planetu za one koji nisu toliko edukovani o svemiru. Za bazu podataka koristili smo Nasine otvorene resurse koji su bili dostupni ta dva dana za takmičenje. Upoznali smo mnoge koji su na master i doktorskim studijama, takođe ljude koji su zaposleni u privredi. Napravili smo, da kažem, bogate relacije sa Francuzima i njihovim privrednicima i studentima. Mislim da ćemo u budućnosti napraviti još novih kontakata”, istakla je Iva Dragojević, koja je u tročlanom timu bila zadužena za izradu dizajna aplikacije, sređivanje baze podataka, pripremanje govora i prezentaciju projekta.
Učenik Dejan Stanojević bio je zadužen za softversko programiranje aplikacije. Kaže da je zadovoljan onim što su uspjeli da urade u zadatom vremenskom roku.
“Bilo je odlično, kako takmičenje, tako i vrijeme provedeno u Parizu. Mislim da smo veoma dobro uradili projekat u predviđenom roku. Na početku sam najviše radio front-end i nastojao da prikažem planete i sredim interfejs. U suštini, kad smo sredili API podatke iz baze podataka i prebacili ih u nama prilagodljiv format iz kojeg smo vadili podatke, ja sam zajedno sa Vladanom Vukotom te podatke slagao i prikazivao na ekranu. U osnovnoj školi počeo sam sa robotikom, zavolio to i odatle je sve krenulo”, kaže Dejan.
U Parizu je prijedorski tim hrabro nastupio, s obzirom da su bili jedini srednjoškolci i da su za konkurente imali iskusne stručnjake iz oblasti informacionih tehnologija. U podjeli poslova, Ivin i Dejanov kolega Vladan Vukota bio je zadužen za istraživanje podataka koje im je NASA omogućila da koriste u aplikaciji.
“Prvi dan koristio sam vrijeme da razumijem kako da iscrtamo orbite, pozicioniramo objekte i slično. Drugi dan sam se bavio izradom aplikacije, odnosno pomagao Dejanu da to završimo. Na takmičenju smo stekli brojna poznanstva i ovo mi je bio prvi put da radimo nešto ovako. Imamo određeno vrijeme koje, samo po sebi, nije dovoljno da se napravi aplikacija, ali za neki koncept je bilo dovoljno”, kaže Vladan.
Ističe da su bili iznenađeni uspjehom.
“Kada smo osvojili treće mjesto, u početku to nismo razumjeli. Kada su nas izveli, prvo sam pomislio da je to zbog toga što smo im bili interesantni. Kasnije, kada smo se čuli sa jednim od organizatora, on je rekao da smo treći. Nama je to bilo iznenađenje, pored takve konkurencije, gdje je većina ekipa bila iz Francuske”, naglašava Vladan.
Mentor uspješnoj trojki Elektrotehničke škole na Nasinom takmičenju u Parizu bio je profesor programiranja Saša Milić. Ističe da imaju dosta talentovanih učenika i da ga raduje što su oni, ali i ostali učenici, prepoznali da ima perspektive u zanimanju koje su odabrali.
“U Elektrotehničkoj školi ima fantastične djece. Najbolji iz Prijedora se upisuju u ovu školu i važno je da su ta djeca zainteresovana i da su prepoznala da postoji perspektiva u tome što rade. Mi se trudimo da im pomognemo, da ih naučimo, ali najvažnije je da su oni probili tu barijeru i shvatili da ne postoje granice, ni geografske ni u nauci, ni u tome dokle mogu doći u onome što rade. Što se tiče takmičenja, bio sam mentor. Pomagao sam im da otklone neke nedoumice. Oni su razvili model i to praktično realizovali, a ja sam pomagao u nekim sitnicama gdje bi zapeli”, kaže profesor Milić.
Kao što je neizbježna i korisna u svakodnevnom životu, matematika je pomogla našim bronzanim učenicima na Nasinom takmičenju. Po riječima profesora matematike i informatike Jasmina Babića, učenici su došli na ideju da sve ono što su učili iz matematike i fizike, povežu sa programiranjem i učestvuju na ovom takmičenju. Babić je Ivi, Dejanu i Vladanu bio velika pomoć i podrška.
“Mi smo svake godine učestvovali na raznim takmičenjima. Prilikom priprema jave se ideje kako bismo sve ono što vježbamo mogli negdje konkretno upotrijebiti. Na ovom takmičenju potrebne su im bile određene informacije i znanje iz matematike, tako da smo na časovima zajedno pokušavali da vidimo i otklonimo sve ono što im je nejasno. Uvijek ćemo biti svojim đacima na raspolaganju, i kada odu negdje i kada završe fakultet. To je resurs koji se vrati kada se u njega ulaže. Mi boga molimo da nam se naši najbolji đaci vrate kada završe visoke škole i da pomognu budućim generacijama”, kaže profesor Babić.
Za ostvarivanje značajnih uspjeha neophodna je podrška šire zajednice, a u Elektrotehničkoj školi kažu da su uvijek uz svoje učenike i da one najbolje nagrade koliko mogu.
“Prošle školske godine nagradili smo đake besplatnim putovanjem na Zlatibor. U Elektrotehničkoj školi, i od mene kao rukovodioca, učenici uvijek imaju podršku. Zajedno se obraćamo različitim ustanovama i institucijama koje mogu pomoći ovim vrijednim učenicima”, ističe Zoran Mršić, direktor Škole.
Učenici koji su u Parizu na Nasinom takmičenju u pravljenju aplikacija o svemiru osvojili treće mjesto, pozivaju đake osnovnih škola i njihove roditelje da se više upoznaju sa Elektrotehničkom školom i mogućnostima koje nudi svima, a pogotovo talentovanim mladim ljudima.
Izvor: Kozarski vjesnik